AutoMeter 5" Arctic White Quad Gauge, 100 PSI, 100-250°F, 8-18V, 240-33Ω (1310)
Features:
• Highly polished chrome bezel
• Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
• 4 in 1 gauge design saves valuable real estate on your dash while allowing you to monitor critical parameters
• 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
Specifications:
Size 5" (127mm)
Type Air-Core
Range 100 PSI/100-250 °F/8-18V/240ΩE-33ΩF
Lighting Incandescent
Included Senders Oil Sender 2242, Water Sender 2258
Includes 3/8" NPT and 1/2" NPT adapter fittings, 3212 & 3220, Red 3214 & Green 3215, Bracket
Part Number: 1310
UPC: 046074013102
Product image 1
Description
Features:
• Highly polished chrome bezel
Specifications:
Size 5" (127mm)
Type Air-Core
Lighting Incandescent
Part Number: 1310
UPC: 046074013102
AutoMeter 5" Arctic White Quad Gauge, 100 PSI, 100-250°F, 8-18V, 240-33Ω (1310) | STM Tuned