AutoMeter 3-3/8" Artic White Quad Gauge, 100 PSI, 100-250°F, 8-18V, 240-33 Ω (1312)
Features:
• Highly polished chrome bezel
• 4 in 1 gauge design saves valuable dashboard real estate
• Individual AutoMeter air-core meter movements for each function
• Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
• 12 and 16 volt compatible
• Race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings
• Includes 1/8" NPT oil pressure sender and 1/8" NPT temperature sender
• Voltmeter reads from 8-18v on negative ground electrical systems
• Fuel level resistance range 240 ohms empty to 33 ohms full
• Compatible with AutoMeter 3262 fuel level sender
Specifications:
Size 3-3/8" (85.7mm)
Type Air-Core
Range 100 PSI/100-250 °F/8-18V/240Ω-33Ω
Lighting Incandescent
Fuel Resistance Range 240 ohms empty to 33 ohms full
Voltmeter Range 8-18V
Temperature Range 100-250 °F
Pressure Range 100 PSI
Oil Sender 2242
Temperature Sender 2258
Electrical Compatibility 12 and 16 volt systems
Part Number: 1312
UPC: 046074013126
Product image 1
Description
Features:
• Highly polished chrome bezel
• 12 and 16 volt compatible
Specifications:
Size 3-3/8" (85.7mm)
Type Air-Core
Lighting Incandescent
Voltmeter Range 8-18V
Temperature Range 100-250 °F
Pressure Range 100 PSI