AutoMeter 3-3/8" Arctic White Quad Gauge, 100 PSI/100-250°F/8-18V/0-90Ω (1314)
Features:
• Highly polished chrome bezel
• Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
• 4 in 1 gauge design saves valuable real estate on your dash while allowing you to monitor critical parameters
• 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
Specifications:
Size 3-3/8" (85.7mm)
Type Air-Core
Range 100 PSI / 100-250 °F / 8-18V / 0Ω-90Ω
Lighting Incandescent
Fuel Level Resistance 0 ohms empty to 90 ohms full
Compatible Fuel Senders Mid 60's through mid 90's GM fuel level senders
Part Number: 1314
UPC: 046074013140
-65%
Product image 1
Product image 2
Description
Features:
• Highly polished chrome bezel
Specifications:
Size 3-3/8" (85.7mm)
Type Air-Core
Lighting Incandescent