TiAL Sport Wastegate Springs for F38/F41/F46/V60
Vehicle Fitment:
Universal Product
• For F38, F41, F46 and V60
Description:
Includes:
(1) Spring
Important Notes:
These springs will not fit the MVR or MVS Wastegates.
(MVR/MVS Springs can be found HERE.)
F38 F41 Spring Pressures (38mm 40mm 41mm)
CURRENT PN PREVIOUS PN BAR PSI SPRING O.D.
002192 SM YELLOW 0.250 3.626 Small Yellow 1.875"
002190 SM ORANGE 0.350 5.100 Small Orange 1.875"
002191 SM RED 0.400 5.802 Small Red 1.875"
002189 SM GREEN 0.500 7.252 Small Green 1.875"
002188 SM BLUE 0.600 8.702 Small Blue 1.875"
001841 LG YELLOW 0.700 10.153 Large Yellow 2.360"
001840 LG RED 0.800 11.603 Large Red 2.360"
001839 LG GREEN 0.900 13.053 Large Green 2.360"
001838 LG BLUE 1.000 14.504 Large Blue 2.360"
F46 Spring Pressures (44mm 46mm)
002192 SM YELLOW 0.200 2.901 Small Yellow 1.875"
002190 SM ORANGE 0.250 3.600 Small Orange 1.875"
002191 SM RED 0.300 4.351 Small Red 1.875"
002189 SM GREEN 0.400 5.802 Small Green 1.875"
002188 SM BLUE 0.500 7.252 Small Blue 1.875"
001841 LG YELLOW 0.600 8.702 Large Yellow 2.360"
001840 LG RED 0.700 10.153 Large Red 2.360"
001839 LG GREEN 0.800 11.603 Large Green 2.360"
001838 LG BLUE 0.900 13.053 Large Blue 2.360"
V60 Spring Pressures (60mm)
002192 SM YELLOW 0.149 2.17 Small Yellow 1.875"
002191 SM RED 0.228 3.31 Small Red 1.875"
002189 SM GREEN 0.299 4.34 Small Green 1.875"
002188 SM BLUE 0.374 5.43 Small Blue 1.875"
001841 LG YELLOW 0.448 6.51 Large Yellow 2.360"
001840 LG RED 0.522 7.58 Large Red 2.360"
001839 LG GREEN 0.592 8.60 Large Green 2.360"
001838 LG BLUE 0.673 9.77 Large Blue 2.360"
Select Select Spring:
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Description
Vehicle Fitment:
Universal Product
• For F38, F41, F46 and V60
Includes:
(1) Spring
Important Notes:
V60 Spring Pressures (60mm)