Injen Performance Exhaust System for MKV 2020+ Supra GR (SES2300TT)
The Injen Performance Cat-Back Exhaust System for the MKV Toyota GR Supra enhances its aggressive styling and performance. With 3.5" front and mid-section tubing, and 3" rear tubing, and 4.5" exhaust tips, it delivers a crisp, deep rumble at idle and an aggressive roar at full throttle. The system includes an exhaust valve for sport mode, ensuring optimal performance and sound. Easy installation with V-Band clamps and flanges, no cutting or drilling required. Stepped piping design maintains consistent flow rate for enhanced performance throughout the rev range.
Vehicle Fitment:
2020+ 3.0L Toyota Supra GR
(A90 A91 MKV MK5)
Includes:
Exhaust System
V-Band clamps, flanges and necessary hardware for installation
Please Note: Exhaust Valve uses factory motor – NOT included
Features & Specs:
• Dual 4.5in (114mm) bolt-on Carbon Fiber or burnt titanium-look exhaust tips
• Manufactured from huge, mandrel-bent, 304 stainless-steel tubing
• Performance Stepped design for maximum performance and velocity
• Front and mid-section utilizing massive 3.5 in (89mm) tubing
• Rear section utilizes huge 3 in (76mm) tubing
• Oversized tubing reduces restriction providing increased airflow and performance
• Injen’s dual oval, straight-through mufflers for exceptional sound and power output
• Custom investment cast Y-Pipe equalizes flow for improved performance and sound
• Integrated exhaust valve for normal (quiet) and sport mode (race inspired sound) operation
• Beautiful V-Band clamps used for a simple, leak-free installation
• Increase Throttle Response and Decreases Turbo Lag
• Hand Crafted and TIG Welded to Perfection for Strength and Durability
• Uses all factory mounting locations with factory-style hangers
• Includes all necessary hardware for a hassle-free installation
• Designed and Manufactured in Pomona, CA
Emissions:
More from Injen:
Massive 3.50in (89mm) tubing makes up the front and mid-section, while the rear is constructed of huge 3.00in (76mm) tubing. The premium polished finish on the mufflers are sure to impress anyone curious enough to take a look at the undercarriage and the beautiful 4.5in (114mm) Burnt Titanium-look exhaust tips offer superb aesthetics that perfectly compliment the sound of the system itself.
We’ve included an exhaust valve that utilizes the stock motor (not included). Once the user switches to Sport mode, the true level of performance and sound this exhaust provides will be achieved. Outstanding flow from the 3.5in tubing will let that turbo breathe and the open exhaust valve will deliver an aggressive, throaty, crackling exhaust tone that will keep you smiling from ear to ear.
Select Exhaust Tips
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Description
Vehicle Fitment:
2020+ 3.0L Toyota Supra GR
(A90 A91 MKV MK5)
Includes:
Exhaust System
Features & Specs:
Emissions:
More from Injen: