Eagle H-Beam Rods for FA20 BRZ FRS 86 (CRS5089S3D)
Vehicle Fitment:
2013-2021 Subaru BRZ
2013-2016 Scion FRS
2017-2021 Toyota 86
Subaru FA20 / Toyota 4UGSE
Important Notes:
Torque to 43 ft-lbs, use ARP moly lube ONLY!
Rod Specs:
• Bolts: 3/8" ARP 2000
• Material: Forged 4340 Steel
• Center To Center Length: 5.089"
• Pin Size: 0.906"
• Pin End Width: 0.842"
• Rod Journal: 2.047"
• Housing Bore: 2.165"
• Big End Width: 0.842"
• Typical Weight: 530G
• Bushed For Full-Floating Piston Pin
Purchase Includes:
(4) Rods with Bolts
More Info:
The H-Beam rods are rated for 900 HP, come with ARP 2000 rod bolts and the part numbers end with 3D.
Eagle Part Number: CRS5089S3D
UPC: 793348022635
See more Eagle Products
See more Eagle Products
-65%
Product image 1
Description
Vehicle Fitment:
2013-2021 Subaru BRZ
2013-2016 Scion FRS
2017-2021 Toyota 86
Subaru FA20 / Toyota 4UGSE
Important Notes:
Rod Specs:
• Bolts: 3/8" ARP 2000
• Material: Forged 4340 Steel
• Pin Size: 0.906"
• Pin End Width: 0.842"
• Rod Journal: 2.047"
• Housing Bore: 2.165"
• Big End Width: 0.842"