AutoMeter 5" Z-Series Quad Gauge, 100 PSI/100-250°F/8-18V/240-33 Ω (2810)
Features:
• Traditional incandescent lighting illuminates around the perimeter of the dial
• 4 in 1 gauge design saves valuable real estate on your dash while allowing you to monitor critical parameters
• Speedometer is compatible with most OEM, aftermarket, and GPS vehicle speed sensors
• Speedometer can be easily calibrated using the trip reset button and a premeasured 2-mile distance
• AutoMeter's race proven air-core electric instruments provide quick and accurate readings
• 12 and 16 volt compatible, well-suited with nearly every street car or race car electrical system
• Includes single wire 1/8" NPT temperature sender and 1/8" NPT oil pressure sender
• Bracket included
Specifications:
Size 5" (127mm)
Type Air-Core
Range 100 PSI / 100-250 °F / 8-18V / 240Ω-33Ω
Lighting Incandescent
Voltage 12 and 16 volt compatible
Fuel Level Resistance 240 ohms empty to 33 ohms full
Part Number: 2810
UPC: 046074028106
Product image 1
Description
Features:
• Bracket included
Specifications:
Size 5" (127mm)
Type Air-Core
Lighting Incandescent
Part Number: 2810
UPC: 046074028106
AutoMeter 5" Z-Series Quad Gauge, 100 PSI/100-250°F/8-18V/240-33 Ω (2810) | STM Tuned