NGK LZTR5A-13 4306 V-Power Spark Plug for Viper & SRT4
NGK LZTR5A-13 4306 V-Power spark plugs for the 2008-2016 Dodge Viper and Neon SRT-4 models. Sold individually. Price is for one plug, please adjust quantity as needed.
Vehicle Fitment:
2008-2016 Dodge Viper 8.4L V10 (Gen IV & V)
2003-2005 Dodge Neon SRT-4
Part Number: LZTR5A-13
Stock Number: 4306
Heat Range: 5
Thread Size: 14mm
Pictured:
Photo is for reference. New pics coming soon!
More Info:
  • Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
  • Corrugated ribs prevent flashover
  • Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
  • Copper core aids in heat removal
  • Triple seals prevent leakage
Shell:
Thread Size: 14mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Tapered
Resistor Value: 5K Ohm
Reach: 25mm (1")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .050" (1.3mm)
Center Electrode:
Material: Nickel
Type: V-Cut
Size: 2.5mm
Projection: Extended Projection
Ground Electrode:
Material: Nickel
Type: Standard
Quantity: 1
Torque Specs:
Cast Iron: 10.8-18 lb. ft.
Aluminum: 7.2-14.5 lb. ft.
See more NGK Products at STM!
See more NGK Parts
-65%
Product image 1
Description
Vehicle Fitment:
2003-2005 Dodge Neon SRT-4
Part Number: LZTR5A-13
Stock Number: 4306
Heat Range: 5
Thread Size: 14mm
Pictured:
More Info:
  • Triple seals prevent leakage
Shell:
Thread Size: 14mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Tapered
Resistor Value: 5K Ohm
Reach: 25mm (1")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .050" (1.3mm)
Center Electrode:
Type: V-Cut
Size: 2.5mm