Eagle Billet Crankshaft for for 2JZ MK4 Supra (32JZ37015590)
Eagle billet 4340 steel crank for 2JZ MK4 Toyota Supra. The crankshaft stroke is 94mm (3.700"). Please do all your research and consult your engine builder if necessary before purchase.
Vehicle Fitment:
Toyota 2JZ-GTE
1993-1998 Supra MK4 MKIV
Important Notes:
Crankshaft must be balanced to match your specific rods and pistons.
Must be used with 1.181" pin height pistons.
Additional Crank Specs:
• Material: Billet 4340 Steel
• Intended Balance: Internal
• Stroke: 3.700"
• Rod Journal: 2.047"
• Rod Journal Width: 1.035"
• Main Journals: 2.441"
• Minimum Rod Length: 5.590"
• Typical Weight: 41 Pounds
Purchase Includes:
(1) Crankshaft
Eagle Part Number: 32JZ37015590
UPC: 793348006833
See more Eagle Products
See more Eagle Products
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Vehicle Fitment:
Toyota 2JZ-GTE
1993-1998 Supra MK4 MKIV
Important Notes:
Additional Crank Specs:
• Material: Billet 4340 Steel
• Intended Balance: Internal
• Stroke: 3.700"
• Rod Journal: 2.047"
• Rod Journal Width: 1.035"
• Main Journals: 2.441"
• Minimum Rod Length: 5.590"