NGK LZTR5AIX-13 2314 Iridium IX Spark Plug for Viper & SRT4
Vehicle Fitment:
2008-2016 Dodge Viper 8.4L V10 (Gen IV & V)
2003-2005 Dodge Neon SRT-4
Part Number:
LZTR5AIX-13
Stock Number: 2314
Heat Range: 5
Thread Size: 14mm
Pictured:
Photo is for reference. New pics coming soon!
More Info:
  • Fine wire center electrode ensures high durability and a consistently stable spark
  • Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
  • Corrugated ribs prevent flashover
  • Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
  • Copper core aids in heat removal
  • Triple seals prevent leakage
Shell:
Thread Size: 14mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Tapered
Resistor Value: 5K Ohm
Reach: 25mm (1")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .050" (1.3mm)
Center Electrode:
Material: Iridium
Type: Fine Wire
Size: 0.6mm
Projection: Extended Projection
Ground Electrode:
Material: Nickel
Type: Standard
Shape: Taper Cut
Quantity: 1
Torque Specs:
Cast Iron: 10.8-18 lb. ft.
Aluminum: 7.2-14.5 lb. ft.
-65%
Product image 1
Description
Vehicle Fitment:
2003-2005 Dodge Neon SRT-4
Part Number:
LZTR5AIX-13
Stock Number: 2314
Heat Range: 5
Thread Size: 14mm
Pictured:
More Info:
  • Triple seals prevent leakage
Shell:
Thread Size: 14mm
Thread Pitch: 1.25mm
Seat Type: Tapered
Resistor Value: 5K Ohm
Reach: 25mm (1")
Hex Size: 5/8" (16mm)
Terminal Type: Solid
Overall Height: ISO
Gap: .050" (1.3mm)
Center Electrode:
Material: Iridium
Type: Fine Wire
Size: 0.6mm