HKS Head and Exhaust Manifold Gasket Set for R35 GTR (23009-AN010)
Vehicle Fitment:
2009+ Nissan R35 GT-R
Head Gasket Details:
• Bore and thickness are the same as the factory gasket
• 96.0mm Bore
• 9.0 Compression Ratio
• 0.8mm Thickness
• Bore seal stopper height is increased over stock
• HKS is 0.15mm
• OEM is 0.10mm
Exhaust Manifold Gasket Details:
• Thicker 4-layer
Includes:
(2) Head Gaskets (Left & Right)
(2) Exhaust Manifold Gaskets (Left & Right)
Buy HKS products at www.stmtuned.com!
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Vehicle Fitment:
2009+ Nissan R35 GT-R
Head Gasket Details:
• 96.0mm Bore
• 9.0 Compression Ratio
• 0.8mm Thickness
• HKS is 0.15mm
• OEM is 0.10mm